Jump to content

pomoc Vedlejší podnikání jako přivýdělek k práci


Paulee

Recommended Posts

Zdravím vás,

už nějakou chvíli si pohrávám s myšlenkou začít podnikat. Nechci hned mít podnikání jako hlavní zdroj příjmů, ale chtěl bych si přivydělávat při zaměstnání. Ve své lokaci se dost často setkávám s lidmi, kteří jsou technologiemi nepolíbeni a nedokáží si ani zapojit monitor. Proto se občas naskytne příležitost jít a někomu sestavit počítač, zapojit, poradit s výběrem, SW a HW support apod. Samozřejmě jsem za to nikdy moc nechtěl, ale vždy jsem za to něco dostal (a ano, vím, že to není úplně ok a musím přiznávat i tyto záležitosti) a chtěl bych si tak tím zvýšit svůj měsíční příjem. A proto píši právě sem. Jaké všechny povinnosti bych měl jako podnikatel s vedlejší živností a zaměstnáním? Živnost vím jak si založit, stačí tedy jen jednou za rok přiznat svoje příjmy? Je tam nějaký limit? Co jsem tak pochopil, tak první rok nemusím odvádět soc. + zdravotní v plné výši, ale jen velmi malé procento (jelikož to za mě platí zaměstnavatel). Zajímají mně zde vaše zkušenosti, postřehy a rady co dělat a nedělat. Tipy a triky jak začít. Chci do budoucna podnikat na plný úvazek, ale to má ještě čas (postupně se učím programovat v C#, webové aplikace a weby celkově - to je můj záměr budoucího podnikání).

Není to úplná kravina? Má to smysl? Též se pro jistotu chci zeptat, zda by to nemuselo vadit mému zaměstnavateli, zastávám totiž pozici co se IT týče, ale příjmy firmy jsou přitom z jiné oblasti podnikání.

Budu moc rád za každou odpověď, radu, myšlenku, tip a nebo jen postřeh či zkušenost.

 

Díky

Edited by Paulee
Link to comment
Share on other sites

  • Globální moderátor

Ahoj, uděláš si ŽL a pokud jsi zaměstnaný, tak za tebe socko a zdravko odvádí zaměstnavatel. Pro ten úřad a pojišťovnu je důležité, aby tam bylo alespoň to minimum zaplacené a pak se ani neptají. Jednou ročně podáš přehled pro socku a zdravku, pokud jsi zaměstnaný tak to co děláš na žl je vedlejší činnost a pokud nevyděláš statisíce, tak po tobě nikdo nic víc chtít nebude. Pak ještě do 31. března podáš DPFO + přílohu 1. Na mfcr.cz je interaktivní formulář. Vyplníš tam svoje údaje, svoje příjmy do přílohy 1 a zbytek necháš prázdné, zvaliduješ validátorem a pošleš na finančák. Pokud vyděláš méně jak snad 200k ročně, tak na dani zaplatíš 0kč. 

ŽL + zaměstnavatel. Zaměstnavatel nemá žádný právo ti zakazovat dělat si co chceš. Pokud se mu nelíbí, že podnikáš, může tě maximálně vyhodit. Pokud tě ovšem vyhodí a důvod bude, že máš nově žl, tak ho můžeš žalovat pro poručení zákoníku práce. 

  • Líbí se mi to! (+1) 4
Link to comment
Share on other sites

Ahoj,

díky za odpověď. Hodně mi to dalo a aspoň vím co čekat a jak postupovat. Ale přesto mám ještě jeden dotaz. Je vidět, že máš s podnikáním zkušenosti a zajímá mě zda mi k podnikání nemůžeš doporučit nějaké nástroje co se řízení toho týče. Koukal jsem na stránku https://www.fakturovac.cz/ kde přes to lze jednoduše vystavovat faktury, je to dobrý nápad? A ještě zda si kvůli lepšímu přehledu nezaložit další bankovní účet, nebo zda to sypat klasicky na osobní.

Moc děkuji a za každé postřehy budu velmi rád.

Link to comment
Share on other sites

  • Globální moderátor

Co se týče bankovního účtu, tak ten je vyžadován u PO (právnická osoba - s.r.o., a.s.), u FO (Fyzická osoba - žl) není vyžadován, můžeš si to posílat kam budeš chtít a je jen na tobě, jak moc přehledné si to chceš dělat. Jako FO děláš jen daňovou evidenci, to znamená, že po dobu tuším 10 let musíš dokumentovat tvoje příjmy a pokud výdaje nepřiznáváš paušálem (živnost volná má 60%) tak i faktury co jsou tvé náklady. Pokud výdaje budeš vykazovat paušálem (doporučuji), tak stačí, když budeš po dobu 10 let archivovat jen vydané faktury. Tuhle archivaci ti snad automaticky dělá jakýkoliv program po dobu co ho platíš - ovšem zodpovědnost je v tomto ohledu pořád na tobě.

Pokud bys s tím nechtěl mít vůbec žádné starosti a vše si chtěl nechat dělat od někoho jiného, tak od toho je fajn třeba https://www.uol.cz/. Za cca 2000 Kč ročně budeš mít přístup k programu co ti vystavuje faktury a všechno možné (objednávky, náklady atd.) + k tomu budeš mít účetní, která ti to bude účtovat a zdarma ti na konci roku udělá DPFO. Můžeš se na ni obracet s dotazama ohledně socka a zdravka. Máš ji v pracovní době pořád na telefonu a emailu. Pokud má dovolenou, vždy ji někdo zastoupí. 

2000 Kč ročně, moc nebo málo? Já třeba využíval dlouhé časy superfaktura.cz, kde to měsíčně stojí asi 129 kč, tj. 1548 ročně a to je základní verze, kde nemáš cenové nabídky atd. O 500 Kč draží je vše + účetní u UOL, která ti ve všem pomůže. Názor na cena - výkon si udělej sám. :-) 

PS: Konkrétně ÚOL přebírá zodpovědnost za tvé účetnictví. 

Kdyby ses rozhodl zkusit je, dej vědět.

  • Líbí se mi to! (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Pokud máš nějaké řemeslo, jsi vyučený, tak bych se věnoval tím. Pokud jsi v zaměstnání, a chceš si pouze přivydělat peníze na víc, tak bych si založit stránku kde bys poskytl své služby případně vyvěsil někam na veřejnost. Dejme tomu například Truhlář. někdo ti napíše o pomoc, případně výrobu nábytku. Dělal bys to ve svém volném čase.
Ty píšeš, že jsi spíže přes počítače, tak bych si vyvěsil reklamu v té lokaci kde jsi že rozumíš počítačům a lidi by se ti nahromadili.
Držím palce ;)

Edited by _DIAMOND_
  • Líbí se mi to! (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Kdybys nepotřeboval účetní a další takové vymoženosti, tak pro obyčejnou generaci faktur do PDF s QR kódem pro zaplacení můžeš použít zdarma www.faktury-online.cz

  • Líbí se mi to! (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

před 15hodinami, Hip said:

Co se týče bankovního účtu, tak ten je vyžadován u PO (právnická osoba - s.r.o., a.s.), u FO (Fyzická osoba - žl) není vyžadován, můžeš si to posílat kam budeš chtít a je jen na tobě, jak moc přehledné si to chceš dělat. Jako FO děláš jen daňovou evidenci, to znamená, že po dobu tuším 10 let musíš dokumentovat tvoje příjmy a pokud výdaje nepřiznáváš paušálem (živnost volná má 60%) tak i faktury co jsou tvé náklady. Pokud výdaje budeš vykazovat paušálem (doporučuji), tak stačí, když budeš po dobu 10 let archivovat jen vydané faktury. Tuhle archivaci ti snad automaticky dělá jakýkoliv program po dobu co ho platíš - ovšem zodpovědnost je v tomto ohledu pořád na tobě.

Pokud bys s tím nechtěl mít vůbec žádné starosti a vše si chtěl nechat dělat od někoho jiného, tak od toho je fajn třeba https://www.uol.cz/. Za cca 2000 Kč ročně budeš mít přístup k programu co ti vystavuje faktury a všechno možné (objednávky, náklady atd.) + k tomu budeš mít účetní, která ti to bude účtovat a zdarma ti na konci roku udělá DPFO. Můžeš se na ni obracet s dotazama ohledně socka a zdravka. Máš ji v pracovní době pořád na telefonu a emailu. Pokud má dovolenou, vždy ji někdo zastoupí. 

2000 Kč ročně, moc nebo málo? Já třeba využíval dlouhé časy superfaktura.cz, kde to měsíčně stojí asi 129 kč, tj. 1548 ročně a to je základní verze, kde nemáš cenové nabídky atd. O 500 Kč draží je vše + účetní u UOL, která ti ve všem pomůže. Názor na cena - výkon si udělej sám. :-) 

PS: Konkrétně ÚOL přebírá zodpovědnost za tvé účetnictví. 

Kdyby ses rozhodl zkusit je, dej vědět.

To uol se mi dost začíná líbit, není to drahé a prezentují se profesionálně. Možná by to za to stálo vyzkoušet než bych se v tom naučil chodit.

Ale řekl by jsi mi prosím jak je to s tím paušálem? Moc totiž nechápu, jak je to ve sféře podnikání myšleno. Každopádně díky za tvé postřehy.

před 13hodinami, _DIAMOND_ said:

Pokud máš nějaké řemeslo, jsi vyučený, tak bych se věnoval tím. Pokud jsi v zaměstnání, a chceš si pouze přivydělat peníze na víc, tak bych si založit stránku kde bys poskytl své služby případně vyvěsil někam na veřejnost. Dejme tomu například Truhlář. někdo ti napíše o pomoc, případně výrobu nábytku. Dělal bys to ve svém volném čase.
Ty píšeš, že jsi spíže přes počítače, tak bych si vyvěsil reklamu v té lokaci kde jsi že rozumíš počítačům a lidi by se ti nahromadili.
Držím palce ;)

Přesně tak to mám v plánu :) Pracuju na stránkách, kde bych pomalu začal i vizitky rozdávat. Ale to vše časem. Nechci to tlačit na krev, vše má svůj čas a vývoj.

před 1hodinou, Fakerko_ said:

Kdybys nepotřeboval účetní a další takové vymoženosti, tak pro obyčejnou generaci faktur do PDF s QR kódem pro zaplacení můžeš použít zdarma www.faktury-online.cz

Děkuji za doporučení. Ale spíš přemýšlím, že necelých 200kč měsíčně radši dám a nechám si v tom poradit a hlídat. Ale uvidíme.

Moc vám všem děkuji za rady, tipy a triky! Pomohli jste mi ^_^

Edited by Paulee
dotaz na paušál
Link to comment
Share on other sites

před 2hodinami, Paulee said:

To uol se mi dost začíná líbit, není to drahé a prezentují se profesionálně. Možná by to za to stálo vyzkoušet než bych se v tom naučil chodit.

Ale řekl by jsi mi prosím jak je to s tím paušálem? Moc totiž nechápu, jak je to ve sféře podnikání myšleno. Každopádně díky za tvé postřehy.

Přesně tak to mám v plánu :) Pracuju na stránkách, kde bych pomalu začal i vizitky rozdávat. Ale to vše časem. Nechci to tlačit na krev, vše má svůj čas a vývoj.

Děkuji za doporučení. Ale spíš přemýšlím, že necelých 200kč měsíčně radši dám a nechám si v tom poradit a hlídat. Ale uvidíme.

Moc vám všem děkuji za rady, tipy a triky! Pomohli jste mi ^_^

Však jo, vyber si, co ti bude nejvíce vyhovovat. 

Klidně si to můžeš vyzkoušet a kdyby ti to nevyhovovalo, tak mi napiš a účet ti smažu.
 

 

Link to comment
Share on other sites

před 20hodinami, Fakerko_ said:

Však jo, vyber si, co ti bude nejvíce vyhovovat. 

Klidně si to můžeš vyzkoušet a kdyby ti to nevyhovovalo, tak mi napiš a účet ti smažu.
 

 

Z mé strany teda uživatelsky přívětivější je fakturovač, ale uvidíme. Děkuji moc za návrhy ;) 

Link to comment
Share on other sites

  • Globální moderátor
On 23. 8. 2021 at 7:49, Paulee said:

Ale řekl by jsi mi prosím jak je to s tím paušálem? Moc totiž nechápu, jak je to ve sféře podnikání myšleno. Každopádně díky za tvé postřehy.

 

Příklad:

Máš příjem 100 000 Kč ročně a musíš z toho zaplatit daň. Daň je 19% z příjmů ze základu daně. Základ daně je jednoduchý výpočet příjem mínus výdaje. Pokud bys měl příjem 100k a výdaje 0 kč, tak základ daně je 100k Kč. Daň by byla 19k Kč mínus sleva na dani (27 840kč pro rok 2021). Na dani bys zaplatil 0kč. Toto je modelový příklad, pokud nebudeš mít žádné náklady (ani paušálem ani evidence každého dokladu).

Příklad evidence každého dokladu vs paušálem:

Roční příjem 1 000 000 Kč, máš účtenky jako náklady (které musíš uchovávat 10 let!) v hodnotě třeba 200 000 Kč. Základ daně je tedy 800 000 Kč, 19% z toho je 152 000 Kč mínus sleva na dani 27 840 tj. 124 160 Kč daň. Výsledek pro evidenci každého dokladu, který je uznatelným nákladem pro podnikání. 

Paušál:

Roční příjem 1 000 000 Kč, neeviduješ účtenky. Paušál pro živnost volnou je 60% (jsou 3 sazby - 40%/60%/80%. 40% mají třeba právníci, 80% třeba truhláři). Základ daně je příjem mínus 60% tj. 400 000 Kč. Daň je tedy 76 000 Kč mínus sleva na dani, tj. daň 48 160. 

Musíš si vždy ujasnit, jak chceš přiznávat výdaje. Rozhodnutí je až ve chvíli, kdy děláš DPFO (tedy do konce března), podle toho, co je pro tebe výhodnější. Paušálem ti vyjde na dani 0Kč pokud nevyděláš více jak 366 315 Kč. 

Hint: Pokud bys měl vydělat na ŽL více jak 1 000 000 Kč a více, vyplatí se ti s.r.o., protože čím více vyděláš na žl, tím více po tobě bude stát chtít výpalné na socku a zdravku. 

PS: Pokud bys šel do UOL, řekni že jdeš na doporučení od Softonics s.r.o. :-) Díky!

Link to comment
Share on other sites

Jen jedna informace. I kdyz mas OSVČ jako vedlejší čínnost tak i tak musís odvádět sociální a zdravotní. Máš tam sice slevy díky tomu, že to je vedlejsí. Myslím, že sociální je osvobozeno, když ročně nepřekročíš 60tis. Ale to hranici teď přesně nevím.

Znám par lidí, co si myseli že když jsou zaměstnanci tak na OSVČ nemusí odvádět sociální a zdravotní. Do 10 let na ne byla vystavena exekuce...

(zaměstnavatel odvádí sociální a zdravotní z platu a ty musís odvádět ze zisku)

A pozor, první rok jsi osvobozen pouze od placeni zaloh, nikoli od placeni jako takoveho :)

Edited by ATomas
Link to comment
Share on other sites

  • Globální moderátor
před 10hodinami, ATomas said:

Jen jedna informace. I kdyz mas OSVČ jako vedlejší čínnost tak i tak musís odvádět sociální a zdravotní. Máš tam sice slevy díky tomu, že to je vedlejsí. Myslím, že sociální je osvobozeno, když ročně nepřekročíš 60tis. Ale to hranici teď přesně nevím.

Znám par lidí, co si myseli že když jsou zaměstnanci tak na OSVČ nemusí odvádět sociální a zdravotní. Do 10 let na ne byla vystavena exekuce...

(zaměstnavatel odvádí sociální a zdravotní z platu a ty musís odvádět ze zisku)

A pozor, první rok jsi osvobozen pouze od placeni zaloh, nikoli od placeni jako takoveho :)

Taky pravda, ovšem při tak malém obratu tam, co vím, nevyjde žádná povinnost. Přehled, co se vyplňuje pro socko + zdravko, tak je taky online a vyhodí nějaký čísla automaticky. 

Co se týče exekuce, tam nikdy nemůže být exekuce bez předchozí výzvy. Výzva chodí jako dopis s tuším červeným pruhem, nebo jako OVM zpráva do datové schránky. Jinak datovku doporučuji, pro FO je nepovinná, ale velice mi usnadnila život. Na úřad musím asi tak jen ve 20% případů.

Link to comment
Share on other sites

před 11hodinami, ATomas said:

Jen jedna informace. I kdyz mas OSVČ jako vedlejší čínnost tak i tak musís odvádět sociální a zdravotní. Máš tam sice slevy díky tomu, že to je vedlejsí. Myslím, že sociální je osvobozeno, když ročně nepřekročíš 60tis. Ale to hranici teď přesně nevím.

Znám par lidí, co si myseli že když jsou zaměstnanci tak na OSVČ nemusí odvádět sociální a zdravotní. Do 10 let na ne byla vystavena exekuce...

(zaměstnavatel odvádí sociální a zdravotní z platu a ty musís odvádět ze zisku)

A pozor, první rok jsi osvobozen pouze od placeni zaloh, nikoli od placeni jako takoveho :)

Ano to vím, ale jde mi o to, že to není taková částka jako u hlavní činnosti, nechci totiž hned, když nemám žádnou klientelu, prodělávat tisíce měsíčně.

Buď se vrhnu na registraci na uol.cz nebo to pořádně prozkoumám a zkusím do toho jít.

Nad té datovce pouvažuju, vyzkoukám jak se zakládá atp. 

Díky moc hoši za reakce.

Link to comment
Share on other sites

  • Globální moderátor
před 9hodinami, Paulee said:

Ano to vím, ale jde mi o to, že to není taková částka jako u hlavní činnosti, nechci totiž hned, když nemám žádnou klientelu, prodělávat tisíce měsíčně.

Buď se vrhnu na registraci na uol.cz nebo to pořádně prozkoumám a zkusím do toho jít.

Nad té datovce pouvažuju, vyzkoukám jak se zakládá atp. 

Díky moc hoši za reakce.

Zakládá se na poště, respektive na Czech pointu (součást každé pošty nebo extra). Až se tě budou ptát jakou chceš, tak chceš datovku i pro OSVČ

  • Líbí se mi to! (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

  • Globální moderátor
před 9hodinami, Paulee said:

A můžeš zmínit nevýhody? :D 

Každý dopis se ti vždy po nějaké době (14 dní myslím) doručí fikcí, například. 

  • Líbí se mi to! (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

  • Globální moderátor

Doručení fikcí znamená, že ti je vhozen do schránky bez toho, aniž bys podepsal pošťačce papír o převzetí. Jenomže když schránku třeba nemáš, tak ti to nikdo do schránky ani nemůže hodit. Případně pokud zasíláš dopis jako osoba, nikoli OVM, tak to fikcí ani doručit nejde. Ovšem do datovky se to vždy doručí na konci 14 dní fikcí. 

  • Líbí se mi to! (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...