Jump to content
 • Zdroj: https://dontasktoask.com/
  Zdroj: https://www.nohello.com/

  Ano, můžete se zeptat

  V našich sekcích pro podporu začátečníků a v chatboxu na hlavní stránce se vždy setkáváme se špatným zvykem a to, že se dotyčný nejdříve táže, zda-li se vůbec tázat smí.

  Styl3r: Je tu někdo, kdo umí Pawn?

  Je to špatně z několika důvodů - zkušený uživatel tuto zprávu přečte a pochopí jako by dotyčný napsal:

  Styl3r: Je tu nějaký expert na Pawn, který je ochotný se mi věnovat, ať už je můj problém jakýkoliv, i když třeba nebude přímo ohledně Pawn nebo kdokoliv jiný, který ani nemusí znát Pawn, ale i tak může znát odpověď na mou otázku?

  A už jen proto mají uživatelé, kteří MAJÍ znalosti o tématu, několik důvodů, proč to nepřiznat a neozvat se. Zeptáním se tímto způsobem se vlastně ptáte na víc, než si myslíte, že se ptáte.

  Ptáte se někoho, aby převzal zodpovědnost. Nutíte tím lidi, se zamyslet nad kvalitou a množstvím svých znalostí. Tímto také zbytečně odradíte více lidí. Programátoři jsou schopní odpovídat i na otázky, které se nevážou k jejich přímé zkušenosti s probíraným jazykem už jen proto, že se jedná například o nějakou zvyklost, která je obdobná.

  V horším případě to pesimisti přečtou a pochopí tímto stylem:

  Styl3r: Mám otázku ohledně Pawn, ale jsem moc línej na to, abych to rozumně zformuloval do té doby, než se najde někdo ochotný mi pomoci.

  Což je vlastně čirá lenost. Pokud nejsi ochotný věnovat problému svůj čas, proč bychom ho měli věnovat my tobě?

  Řešením není dotazovat se na právo dotazu, ale rovnou se zeptat. Někdo, kdo jen tiše sedí s otevřenou záložkou pawno.cz, občasně proklikne a obhlídne co se tu děje, na otázku pro otázku většinou neodpoví. Jeho zájem ale může probudit přímá otázka s jasným popisem problému a donutit je odpovědět.

  Takže ptejte se rovnou na váš problém a uveďte jasné informace, které nebudou zdržovat ani nás, ani vás.

  Styl3r: Jak vyřeším warning: Too many errors. který mi začal compiler vyhazovat po tom, co jsem smazal pár includů?

  Ahoj, Xaviere.. ..

  A prosím, když už cílíte na někoho aktivního v chatu. Nenechte ho čekat na druhou část vaší zprávy. 

  12:32 Styl3r: Ahoj, Xaviere..
  12:32 X4v13r: Čau, štajlo
  ## X4V13R ČEKÁ NA STYL3RA ##
  12:34 Styl3r: Pls, stáhnul jsem si tvůj filéscript a nejde mi jedna věc..
  12:37 Styl3r: Jde o příkaz /ryba

  Je to jako někomu zavolat, pozdravit a hovor pozdržet na pár minut.

  Jděte rovnou k věci, ať neztrácíte čas vy, ani druhá osoba:

  12:32 Styl3r: Ahoj, Xaviere, stáhnul jsem si tvůj filterscript a nejde mi příkaz /ryba - vůbec nic nedělá
  12:32 X4v13r: Čau, štajlo - hele je možný, že jsem tam zapomněl udělat nějakou blbost, mrknu na to a dám vědět

  Chat není jako pokec z očí do očí. Psaní je pomalé a zdlouhavé dělení zpráv a zdržování od pointy je zbytečné mrhání produktivního času. 

  To samé platí pro fráze jako "Ahoj - jsi tam?", "Čau bejku, malá otázečka", "Máš chvilku čas?", "Jsi tu?" apod. Prostě jděte rovnou k věci! Pokud je vám proti srsti rychlý pozdrav a máte pocit, že dotyčného otravujete, napište něco ve smyslu:

  12:32 Styl3r: Ahoj, Xaviere, --pokud by jsi měl na mě chvilku čas--, stáhnul jsem si tvůj filterscript a nejde mi příkaz /ryba - vůbec nic nedělá

  Jako bonus vytvoříte jakési asynchronní okno v případě, že druhá strana nemá čas na odpověď. Dotyčný odpoví ve chvíli kdy na vás čas mít bude - a rovnou bude vědět, kolik času bude potřebovat. Naopak, když zjistí, že je jen někdo pozdravil, už je to nebude v tu chvíli zajímat.

×
×
 • Create New...