Jump to content
  • 1

pomoc Základy tvorby stránok


LINE UP

Dotaz

Zdravím, 

 

chcel by som sa sa čiastočne venovať tvorbe stránok, zatiaľ len ako hobby, avšak neviem v čom začať. Chcel by som sa niekoho kto sa tomu rozumie spýtať na základné pojmy, v akých jazykoch sa tvorí, ktorý je pre ktorú časť dôležitý, nejaké základné pojmy, a podobne. Nepotrebujem žiadne návody ani tak, to si už ja nájdem, potrebujem len vedieť v čom začať, na čo si dať pozor, ktorý jazyk je dôležité vedieť na začiatku, ktorý nie a tak .. Ďakujem a prajem príjemný zvyšok dňa. 

Link to comment
Share on other sites

5 odpovědí na tuto otázku

Recommended Posts

  • 1

Tak Ako taká stránka ktorú vidíš je zložená z
CSS a HTML 
Ak dáš CTRL+U vidíš zdrojový kód, a však
pomocou PHP a JavaScriptu ( pre začiatok ) môžeš dynamický meniť obsah stránky.
Ešte ak stlačíš F12 tam vidíš, zdroják konzolu pre javascript a podobné veci. 
Ak sa posunieš na vyšší level odporúčam si vyhľadať nejaký framework na skladanie stránky je to trochu jednoduchšie a ja som sa v tom rýchlejšie naučil napr. taký BootStrap alebo Foundation
https://foundation.zurb.com/
http://getbootstrap.com/

Ak mam niekde chybu tak ma opravte ja som sa to "učil" niektoré veci postupne takto.

Link to comment
Share on other sites

  • 1

Pre frontend vyvoj sa pouzivaju jazyky ako:

HTML - znackovaci jazyk, urcuje kde sa ma aky graficky objekt zobrazit, text, atd.
CSS - definuje graficku podobu html objektov. Napr. ma byt 400x600px, cerveny, text v nom ma byt Arial 15, atd.
JavaScript (pripadne typova nadstavba TypeScript) - v tom sa programuje chovanie grafickych objektov. Napr. kliknes na button a chces aby sa ti nacitalo nieco z web API a vykreslila sa tabulka s danymi hodnotami.

Potom tu existuju nejake frontend frameworky, ktore ti ulahcuju (mali by ulahcovat) pracu. Ako napr. React, Angular, Vue, Polymer. U mna je favoritom React. Ale to je uz trochu pokrocilejsia tema.

SASS/LESS - su nadstavby CSS, ktore ti ulahcuju pracu. Na zaciatku to nepotrebujes, ale je dobre vediet, co to je.

 

Pre backend vyvoj sa pouziva viac technologii, ako napr. zminovane PHP, NodeJS, ASP.Net Core (odporucam), Java, a podobne.

Kazda technologia sa v niecom lisi a ma nejake klady a zapory.

 

Dalej tu existuju rozne navrhove vzory, ako vyvijat webove aplikacie, ako: MVC, MVP, MVVM.

Za najmodernejsiu technologiu sa povazuje MVVM, kde vyvijas frontend a backend zvlast a komunikuju webovym API. (napr. facebook, youtube, gmail).

Funguje to tak; otvoris si webovu stranku (napr. facebook.com) a stiahne sa ti frontendovy klient (pisany napr. v reactu), tento klient sa nacachuje do tvojho prehliadaca a uz sa viac nestahuje, pokial to nie je nutne. Potom tento klient komunikuje s backendom pomocou (REST) WebAPI. Na vyvoj tychto aplikacii je vhodny napr ASP.Net Core 2 (WebAPI) a React. Tieto aplikacie su rychle, maju nizky objem prenesenych dat, su interaktivnejsie a posobia viac ako realne aplikacie nez ako webove stranky.

 

Potom tu su starsie technologie, ako MVC, ktore sa pouzivaju v kombinacii s PHP. V podstate ide o to, ze pri kazdom kliknuti sa ti posle request na server a server ti posle novo zostavenu HTML stranku. Tak ze komunikacia je pomalsia a posielaju sa zbytocne nadmerne data.

 

Samozrejme sa da MVVM pouzit spolu s PHP, ci MVC s ASP.Netom (ktory na to bol urceny), ale v praxy sa to moc nepreferuje.

  • Líbí se mi to! (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Administrátor

Budeš potřebovat jazyky:

HTML,CSS,PHP,Javascript,SQL

Užitečné weby:

https://getbootstrap.com

http://php.net

https://www.w3schools.com/php/

 

Případně bych ti doporučil učit se PHP rovnou na nějakém MVCčku budeš to mít sice složitější a těžší ale jakmile se naučíš s jedním MVC tak v podstatě umíš všechny.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

No zatial rozumiem, a programuje sa len do nejakeho poznamkoveho bloku a potom to vyskusam priamo ? nieje potrebny ziadny editor ? 
Viem ze su nejake editory ale ci to nieje nutnosť. 

Ďalšia vec ked by som spravil nejaku jednoduchu stranku, viem ju otestovat napríklad v prehliadači len nejako lokálne ? 
A keď sú zdrojové kódy takto prístupné, dá sa niekde stiahnuť nejaká ukážková jednoduchá stránka, ktorú by som vedel upravovať, ktorá by prípadne mala nejaké komentáre čo je čo ? nič zložité, ideálne keby je to fakt formou TEXT, tlačítko, // ked sa stlačí tlačítko tak vas presmeruje na inú stránku

 

Link to comment
Share on other sites

  • -1
  • Administrátor

To zzáleží... Můžeš psát klidně v notepadu ale lepší je si vybrat nějaký editor. Za mě bych ti mohl doporučit Atom.

Jednoduchou stránku ano ( jednoduchou stránkou je myšleno čisté html a js ) v případě php musíš mít webserver. Ale i to jde lokálně za mě ti opět můžu doporučit WAMP. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...