Jump to content

ostatní Nefunkční HDD


jenkings

Recommended Posts

Zdravím spolupachatelé ;)

 

Před časem mi odešel v počítači SATA HDD .. tak jsem to moc neřešil, nahmátnul ve skříni starý IDE,připojil ho a jelo se dál..

Dnes jsem ale hledal jednu poměrně důležitou složku a vzpoměl jsem si že jí mám pouze na tom nefunkčním HDD...

 

Zkusil jsem ho tedy připojit k PC přes externí redukci do USB.

 

Při připojení zdroje se v pořádku roztočí a na pohled nejeví známky poškození.

 

Problém ale nastává cca 10 sekund po připojení SATA kabelu, kdy disk začne vydávat vysokofrekvenční pískot..

Myslíte že je nějaká šance z něj podomácku ještě ty data vytáhnout ?

 

(OS Ubuntu 13.04)

Link to comment
Share on other sites

je možné že se rozbil laser ktreý čte a zapisuje data tak to by jsi musel jedině do servisu protože doma s tim nic neuděláš

po připojení ještě před těma 10 sekundama se ti disk zobrazí jako pevný disk že by jsi z něho mohl číst a zapisovat? a po 10-ti skeundach zmizí nebo je to stejné a můžeš s nim pracovat nebo vůbec?

Link to comment
Share on other sites

je možné že se rozbil laser ktreý čte a zapisuje data tak to by jsi musel jedině do servisu protože doma s tim nic neuděláš

po připojení ještě před těma 10 sekundama se ti disk zobrazí jako pevný disk že by jsi z něho mohl číst a zapisovat? a po 10-ti skeundach zmizí nebo je to stejné a můžeš s nim pracovat nebo vůbec?

 

Jaký laser? Co to meleš za bláboly, v HDD žádný laser není.

Link to comment
Share on other sites

bože ak jsem se spletl že jsem zapoměl jak čte hraddisk data no bože

 

Kdyžtak je tam elektromagnetická hlavička a ne laser :d

 

A abych nedělal OT. Ten pískot může vydávat ta hlavička, jelikož je několik nanometrů nad těmi plotnami a někdo stím například třískl a ta hlavička by mohla dřít o ty plotny, ale stím už doma vážně nic neuděláš :d To už jen specializovaný servis na záchranu dat, což si poměrně dost připlatíš :) Ono vlastně s HDD, když se rozbije se nedá dělat nic jiné, než koupit novej :) A píská vyložené HDD nebo jiná součástka? Protože by to mohlo být nějakým nastavením v biosu, například by si mohl mít zaplý C1E support(jen příklad), ten ti například snižuje CPU frekvenci při icp módu. A možná tohle rozvibruje nějakou cívku/jinou součástku na slyšitelnou frekvenci.

Link to comment
Share on other sites

Už jsem byl v servisu.. a ta částka mi za ty data nestojí..

 

Ale ten zvuk opravdu vydává HDD... když ještě a byl připojenej přes SATA přímo na desku tak jsem si taky myslel že by to mohlo dělat něco jinýho..Ale teď přes tu redukci do USB je to uplně jasný...

 

Takže mám holt asi smůlu no :/

Link to comment
Share on other sites

Ale on má podle mně trochu jiný problém, já mám zřejmě hardwarové poškození, a s tím žádný program nic neudělá.

 

A programy co mu tam doporučují jsou jen pro windows, takže bych si musel přes virtualbox natáhnout Xpčka a vyzkoušet to :d

Ale podívám se po nějakých programech pro linux, přece jen za zkoušku nic nedám..

Link to comment
Share on other sites

Ale on má podle mně trochu jiný problém, já mám zřejmě hardwarové poškození, a s tím žádný program nic neudělá.

 

A programy co mu tam doporučují jsou jen pro windows, takže bych si musel přes virtualbox natáhnout Xpčka a vyzkoušet to :d

Ale podívám se po nějakých programech pro linux, přece jen za zkoušku nic nedám..

Včera jsem řešil to, že tátova paměťová karta se nechtěla načíst a když se po x zapojení našla, tak rovnou formátování, ale když jsem tedy dal naformátovat, tak mi to psalo, že na to nemám práva. Musel jsem to dát na notebook, tam se podívat do správy zařízení a manuálně si najít ovladač a nainstalovat ho, poté jsem to naformátoval a po druhé jsem tam hodil NFTS a už to funguje. Takže bych se být tebou podíval, jestli nemáš staré ovladače nebo to zkusil na jiném pc popř. jiném OS. A podíval bych se do biosu, jestli ti to bios vidí a popř. do správce zařízení. HW chyba to být nemusí, to že se ti nenačte je běžná věc. Mě se tolikrát něco nenačte, ale na notebooku už ano.

Link to comment
Share on other sites

Ano, nenačte se, ale po připojení datového kabelu začne vysokofrekvenční pískot.. to už normální není. Navíc na tomhle systému bežně fungoval, ale pak tam asi něco odešlo a začal blbnout, až už nešel vůbec.

 

Každopádně počítač ho vůbec nenajde, ten disk pro něj neexistuje, ani ve správci disků ani v biosu prostě nic...

 

A když ho napíchnu přímo na desku přes SATA tak se nenačte ani BIOS :d což nechápu :d

Link to comment
Share on other sites

Zrovna předevčírem jsem řešil taky ztrátu dat z disku. Sice funguje, ale data nemám. Externí 3TB disk WD MyBook Live - administrace se načítala pomalu //vlastně od začátku a našel jsem si videa s recenzemi a tam jim to šlapalo skvěle - koupil jsem si kvůli tomu disku 1Gbit a moc to nepomohlo, rychlost chvilku ok a chvilku strašná. A psali, že rychlá obnova obnoví nastavení a data bude moci obnovit přes sw pro obnovu dat. Myslel jsem, že nějaký se, který je k tomu dodávaný. Ne. A jediný způsob by bylo rozebrat ten disk, případně bych potřeboval 6TB, aby se nejprve zkopíroval .img soubor disku a potom rozbalil. A tam vyhledával. Tak jsem udělal úplnou obnovu. Rychlost je dobrá, jen jsem přišel o filmy a seriály za posledních asi 5 let. Jen mě trošku štve, že v poslední době jsme DVD tam začali taky dávat, co máme koupené, například instalace her.. Takže.. :d

Link to comment
Share on other sites

Ano, nenačte se, ale po připojení datového kabelu začne vysokofrekvenční pískot.. to už normální není. Navíc na tomhle systému bežně fungoval, ale pak tam asi něco odešlo a začal blbnout, až už nešel vůbec.

 

Každopádně počítač ho vůbec nenajde, ten disk pro něj neexistuje, ani ve správci disků ani v biosu prostě nic...

 

A když ho napíchnu přímo na desku přes SATA tak se nenačte ani BIOS :d což nechápu :d

Taky jde o to, do jakého slotu na základní desce si ten disk připojil. Pokud na tom disku co nejde máš OS a zapojíš ho do master bootu, tak bios chce ten OS číst z něj, ale nejde to. Na základní desce by jsi měl vždy 2 sloty nad sebou. Vždy ten horní by měl být master boot a ten dolní by měl být obyč. Takže by nebylo špatné vyzkoušet to zapojit i do jiného slotu na základní desce, pokud jsi to nezkoušel. A to že ti bios nenajede pc, když tam zapojíš ten disk, tak to nemusí znamenat to, že by byl poškozen (na vyhození), ale že jsou poškozeny spouštěcí data pro OS. Dále to že se nenačte, tak může být špatně naformátován. Taky by mě zajímalo, jak dlouho ten disk máš a jestli jsi vůbec někdy prováděl defragmentaci.

Link to comment
Share on other sites

Ten disk je připojen na SATA. boot disk mám připojený na první IDE,takže by to teoreticky mělo fungovat, ale bohužel...

 

Nevím, asi se budu muset smířit s tím že už to nezachráním

Link to comment
Share on other sites

jenkingsi, nevím, co tam máš, já jsem tam třeba kromě filmů a seriálů měl ještě videa, co jsme dřív točili.. no holt smůla, ale nedá se s tím nic dělat. Dělal jsem se s tím skoro 3 dny a potom jsem to stejně musel nechat, takže.. :) je otázka, jestli s tím ztrácet čas

Link to comment
Share on other sites

Ten disk je připojen na SATA. boot disk mám připojený na první IDE,takže by to teoreticky mělo fungovat, ale bohužel...

 

Nevím, asi se budu muset smířit s tím že už to nezachráním

 

Zachránit se ty data ještě daj, ale nebude to dobré pro tvoji peněžku :d

Link to comment
Share on other sites

no já tam měl hlavně zdrojáky žj... ale tak co nadělám no...

 

Zalohuj, zalohuj, zalohuj. Nebo se z toho zblaznis. Pro zdrojaky je skvely git :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...