Jump to content

[TUT] Obrázek


7.Host

Recommended Posts

Ukážeme si jak snadno se dá upravovat obrázek v html a co všechno se s ním dá dělat.

 

Obrázek se do stránky vkládá tímto tagem:


Pokud používáme xhtml tak tímto:


Teď by se nám náš obrázek nezobrazil protože jsem nezadali, jaký obrázek se má zobrazit.

Obrázek který chceme zobrazit musíme tedy nahrát na web a následně vložit jeho adresu.

Náš obrázek jsem nahráli třeba na http:///chat/img/emoticons/error.png.

Zobrazíme ho tedy tímto způsobem:


Pokud používáme xhtml tak zase jen přidáme na konec před > /:


Obrázek už se nám zobrazuje v této podobě: error.png

Po okrajích se, ale v některých prohlížečích zobrazuje rámeček, ten odstraníme přidáním border="0":


a nebo naopak zapneme když přepíšeme border="0" na border="1":


Další otázka zní, co budeme dělat když chceme zmenšit velikost zobrazovaného obrázku?

Odpověď zní, v html není nic složité a proto ani změna velikosti obrázku nebude těžká. Stačí přidat width="vase_velikost_v_px_nebo_%" (šířka) a height="vase_velikost_v_px_nebo_%" (výška). Já jsem se rozhodl že velikost obrázku nastavím na 12px šířky a 12px výšky, což je ještě menší než náš obrázek vyznačující chybu s nezměněnou velikostí.


Dále by jsme chtěli k obrázku přidat nějaký alternativní popis (alt="alt. popis") a titulek (title="titulek"), který se zobrazí po najetí myší na obrázek.


Obrázek je automaticky zarovnaný vlevo, jak ho ale zarovnat třeba vpravo? Html je jednoduchý jazyk který se naučíte za pár dní a tak i zarovnání obrázku není nijak složité. Stačí použít align="kam". Máme na výběr z hodně možností:

align="left"
align="right"
align="top"
align="texttop"
align="middle"
align="absmiddle"
align="baseline"
align="bottom"
align="absbottom"

Nejpoužívanější jsou asi left (vlevo), right (vpravo), top (nahoře) a bottom (dole). Někteří z vás se možná divíte proč není i možnost center (uprostřed). Tato možnost v align není a to proto že celý img tag můžete dát mezi tagy

a
. Na našem obrázku si ukážeme třeba možnost right:


 

To by bylo všechno. Jistě jsou i další možnosti které můžeme použít v img tagu, ale ty až někdy příště :)

Link to comment
Share on other sites

ještě bych dodal že xhtml vyžaduje alternativní text pro validnost mmožná bych i vysvětlil k src absolutní a relativní adresování, aby nemuseli ti, kteří se z tohoto budou učit, k obrázku, který je ve stejné složce nebo v podsložce psát celou url, ale jen třebas:

./error.png

10/10 :v::v::boss:

Link to comment
Share on other sites

tak html je takový menší základ když chceš něco na internetu dělat mno pak další věc je umět rozluštit php a nakonec css já se to učitl tak že nejdříve html, štrachal se v php ale umím max opravit nějaké lehké errory a pak rovnou na kaskadove styly :d

Link to comment
Share on other sites

killer":ostmdtaj]to je lahke to vie asi kazdy ked si davas do php fusion napr niaky banner alebo obrazok

Lehké je celé html :) Se může html sekce rovnou smazat když je HTML lehké a každý ho umí ;)

Link to comment
Share on other sites

killer":30t1nwpy]to je lahke to vie asi kazdy ked si davas do php fusion napr niaky banner alebo obrazok

 

jeden riakod napisat je lahky ale celi web nie...

 

-- sob 24. črc 2010 14:16:17 --

 

killer":30t1nwpy]to je lahke to vie asi kazdy ked si davas do php fusion napr niaky banner alebo obrazok

 

jeden riakod napisat je lahky ale celi web nie...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...