Jump to content
  • 0

pomoc Jak se naučím pawno?


danixek

Dotaz

:hallo:Dobrý den :wave:

 

:help: Chtěl bych se zeptat jak se můžu naučit pawno (chtěl bych co nejrychlejší způsob)

 

jsem nechápaví nováček který nedokázal ani pochopit návody které se vyskytujou na tomto webu :d

Link to comment
Share on other sites

8 odpovědí na tuto otázku

Recommended Posts

  • 0

Tie linky bahamo si ani nekukaj radsej..
Neni nad kvalitne citanie.
O pawn neexistuju ziadne prirucky, tak si kup knihu o jazyku podobnemu pawnu (nastastie tych je vela, na zaciatocnika najlepsie Ucebnica jazyka C od Herouta (Ak uz mas nejake programatorske skusenosti tak Programovaci Jazyk C od Kernighana a Ritchieho bude lepsia volba)) a prejst na pawn bude hracka.
Knihy nestahuj, aspon prvu knihu o programovani by si mal mat v papierovej forme podla mna.
Alebo ak uz vies programovat v nizkourovnovych jazykoch, tak rovno k balicku samp servera je prilozena oficialna prirucka pawn (myslim, ak nie kukni oficialne compuphase weby, tak je tych priruciek milion kadejakych)).
Zo zaciatku sa tvoje programovanie nebude tykat GTA, ale neskor k tomu prides (ked sa doucis C a prejdes na pawn).
*Jazyk sa vola pawn, nie pawno ;).
*Typujem, ze sa nato ajtak vykasles ;):d
Vas problem je, ze vytvaranie servera je pre vas nieco ako jednoduche hobby. V tom sa ale velmi mylite. Nato, aby ste boli schopni vytvorit poriadny gamemod, budete musiet vediet programovat. Programovanie sa uci na vysokych skolach, nie je to piatkova aktivita ;).

Link to comment
Share on other sites

  • 0

No ja zas z vlastnej skusenosti mozem povedat ze citanie knih je strata casu. Teda aspon u mna. Radsej si precitam 3-4 tutorialy na programujte.com a potom iba skusam a skusam. Ja som si kupil vela knih o programovani ale vecsinou som sa na to vysral a ani ich nedocital do 1/4. Je tam prilis vela teoretickych kecov a nic zavazne sa tam aj tak nedozvies co by si nenasiel na nete.

Z vlastnej skusenosti mozem poradit ze je najlepsie si urcit jeden poriadny ciel co chces dosiahnut a potom ho proste skusat realizovat. jednak je to zabavnejsie a skor sa tak naucis programovat a jednak ak s tym zacnes tak je mensia sanca ze sa na to vyseres jak keby si si skusal 2 mesiace robit kalkulacky v basicu... Ak chces robit vlastny GM tak si stanov ciele co by tam malo byt a ako by to malo fungovat a potom iba hladaj, kopiruj, skusaj, prerabaj a uc sa ako to spravit co najlepsie.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Vlastně i celá WIKI-NA je jedna taková učebnice pro pawn :)
Každopádně je nejlepší se se vším trápit co nejdýl. Když ti někdo bude vše opravovat a nebo sám psát tak se to nikdy nenaučíš :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

O.o možno mu bude stačiť kniha o pawn... http://www.compuphase.com/pawn/Pawn_Language_Guide.pdf to že TY o nej nevieš, neznamená že neexistuje ;)

 

btw Bloodman má pravdu ;)

--

Najprv si precitaj co som napisal...

To že ty nevieš čítať, neznamená, že ja o niečom neviem ;).

Ta kniha nie je o programovani pre zaciatocnikov ty genius, je to len syntakticka prirucka. (Z nazvu, GUIDE = prirucka z anglictiny ;))

Z takej knihy sa zaciatocnik nenauci nic, zahrnajuc to, ze nemoze poznat slova co sa tam pouzivaju a nemoze pochopit co tam pisu.

Naprikald nevie aky je rozdiel v ukladani premennych v pawn a v ostatnych jazykoch, pretoze skratka nevie co to je, aj ked v tej prirucke to pisu. *Neviem ci v tejto, alebo v Implementor Guide

 

Bloodman, lenze nato, aby si to takto mohol robit treba mat zakladne algoritmicke a programovacie myslenie..

Ak ho nemas, tak si musis najprv precitat knihu, aby si zistil jak to funguje (resp naucit sa to sam z primitivnych programov ako GameMaker, atp.), ked uz toho clovek vie viac, tak je jasne ze 99% veci co potrebujes v knihach nenajdes, bud ides na forum kde ti to poradia, alebo si najdes dokumentaciu k danej tematike.

Edited by SysWorm
Link to comment
Share on other sites

  • 0

--

Najprv si precitaj co som napisal...

To že ty nevieš čítať, neznamená, že ja o niečom neviem ;).

Ta kniha nie je o programovani pre zaciatocnikov ty genius, je to len syntakticka prirucka. (Z nazvu, GUIDE = prirucka z anglictiny ;))

Z takej knihy sa zaciatocnik nenauci nic, zahrnajuc to, ze nemoze poznat slova co sa tam pouzivaju a nemoze pochopit co tam pisu.

Naprikald nevie aky je rozdiel v ukladani premennych v pawn a v ostatnych jazykoch, pretoze skratka nevie co to je, aj ked v tej prirucke to pisu. *Neviem ci v tejto, alebo v Implementor Guide

 

Bloodman, lenze nato, aby si to takto mohol robit treba mat zakladne algoritmicke a programovacie myslenie..

Ak ho nemas, tak si musis najprv precitat knihu, aby si zistil jak to funguje (resp naucit sa to sam z primitivnych programov ako GameMaker, atp.), ked uz toho clovek vie viac, tak je jasne ze 99% veci co potrebujes v knihach nenajdes, bud ides na forum kde ti to poradia, alebo si najdes dokumentaciu k danej tematike.

 

No ja hovorim z vlastnej skusenosti. Samozrejme nemusi to byt jedine a naidealnejsie riesenie ale tak ja som takto zacinal v 11tich s php ked som sa snazil si naprogramovat vlastnu administaciu pre hosting a myslim ze som sa naucil celkom dobre programovat. A myslim ze na ten zaklad bude stacit aj tych par tutorialov z programujte alebo builderu. Tak ja sa radsej poucim z vlastnych chyb a skusenosti nez aby som si to precital niekde v knihe, nabiflil sa to a potom to bezhlavo pouzival (asi jako spoluziaci na hodine programovania). Samozrejme netvrdim ze som si nikdy nic neprecital ale tak podla mna je lepsie si o 1 veci precitat viacej clankov z roznych zdrojov nez to iba vycitat niekde v knihe. A co ja viem ale pre mna je praktickejsie si otvorit vo FF nejaky tutorial a opisovat ho do IDEcka ako to opisovat z knihy.

Hlavna vyhoda PDFka alebo netu je ta to co nevies si mozes jednoducho vyhladat CTRL + F jak to listovat niekde v knihe.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...