Jump to content

návod Podmínky po lopatě


Ewwe

Recommended Posts

  • Administrátor

Na základě včerejšího tématu kde autor měl problém s II a && , očividně neměl tušení co který znak dělá či jak funguje jsem se rozhodl napsat takový menší návod na toto téma. Snad mě tedy neukamenujete...

 

 

|| - "nebo"

- Tímto znaménkem lze "spojit" dvě podmínky do jedné v případě , že chceme aby podmínka( dále jen podm.) nabyla platnosti buď první zadáním nebo druhým nebo x-tým zadáním.

 

Myslím si že přehledněji to lze znázornit pomocí spínačů.

 

Příklad :

if(A == 1 || B == 1|| C == 1)

 

ey17agfubjo930sxrcwv.jpg

 

Na obrázku s označením a) vidíte že ani jeden spínač (blok podmínky) není sepnut (podmínka není splněna) tudíž signál neprochází. Podm tedy není splněna.

Na obrázcích B) a c) je znázorněno splnění bloků pokud je splněn blok A == 1 signál projde a podmínka je splněna. Tzn že při splnění libovolného bloku se splní podmínka.

 

 

 

&& - "a"

- Tímto znaménkem lze opět spojit více bloků podmínek za předpokladu že podmínku lze splnit splněním všech bloků.

 

 

Příklad :

if(A == 1 && B == 1&& C == 1)

 

ptkvrhpnjx2xu2m9gn61.jpg

 

Obrázek označený a) znázorňuje nesplnění žádného bloku podmínky.

B) Znázorňuje splnění prvního bloku avšak podmínka není splněna.

Totéž nastává při splnění prvního a druhé bloku c)

Až při splnění všech bloku (v našem případě tří) obrázek d) je vidět že podmínka je splněna.

Tzn že u podmínek ve kterých "slučujeme" pomocí && musí být splněny všechny bloky jinak podmínka nenabyde platnosti.

 

 

Dále můžeme v podmínkách pracovat se znaky & a |, kde & je logický součin a | podíl ( nejsem si jist tím podílem ).

 

Použití logického součinu je časté při práci s klávesami.

if(newkeys & KEY_WALK)
if(newkeys == KEY_WALK)

 

U první verze (s log. součinem) při zjištění stisknuté klávesy je jedno zdali máte stisknuto víc kláves důležité pro něj je jestli je stisknuta zadaná.

U druhé verze už to jedno není .. Když stisknete L.ALT a současně držíte třeba ENTER tak se podmínka nevykoná.

Více do těchto logických operací zabíhat nebudu protože až tolik o tom zase nevím :).

 

Tím by to bylo ode mě vše a doufám že alespoň někomu jsem tímto pomohl.

Regards.

  • Líbí se mi to! (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Rozhodne pekne vysvetlene.... Jen bych doplnil, ze znaku || se take mimo nebo rika Alespon jeden. Jen jsem to zminil. V ucebnicich programovani vetsinou byva zminovan termin Alespon jeden a ne Nebo.

V zaklade je to sice uplne to same, ale ne kazdy si to dokaze uvedomit.

  • Líbí se mi to! (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...