Jump to content

[Bios] Aktulizace, která mi vše převrátila.


daniele_pvk

Recommended Posts

Zdravím v PC používám Linux, ale kamáradi často mluví o Windows 8.1. Říkají, že je to trhák, novinka a prostě, že se Microsoft celkově polepšil.

Musím se přiznat, stáhl jsem si ze serveru thepiratebay nějakou cracknutou verzi Windows 8.1 (doporučeno od kamaráda) a nainstaloval jí vedle Linuxu.

Instalace OK, vše OK. Pak jsem přešel na stránku, kde jsou ovladače přesně pro můj model notebooku.

http://support.lenovo.com/en_US/research/hints-or-tips/detail.page?DocID=HT074067

 

Stáhl jsem všechny ovladače, které jsem požadoval za nezbytné, moc se vtom nevyznám, z Linuxu jsem zvyklý, že nic není třeba instalovat z hlediska ovladačů.

Bohůžel, teď už vím že to nebudu nikdy asi dělat, Windows sucks.  Stáhl jsem i BIOS Update for Windows 8 x64, nainstaloval jsem, počítač se automaticky restartoval a vše je v háji.

Uplně jiny logo LENOVO při startu, jiny bios, nějaky přihlouplý UEFI mód apod.. 

http://support.lenovo.com/en_US/downloads/detail.page?DocID=DS039067

 

První chvilkou to nešlo nastartovat, ani nabootovat.. nevědělo to o žádném Bootable HW.

Tento problém jsem už ale vyřešil :). Dal jsem tam nějaky Linux repair CD a pak si také opravil GRUB Loader na Linux, momentalně jsem na Linuxu.

 

 

Teď mě ale zaráží..

Je nějaká možnost jak vrátit nazpátek svojí defaultní předchozí BIOS verzi?

V BIOSU mam také nějaký "Windows license: INVALID", jak se toho zbavit?

Furt to tam mele o nějakém UEFI BOOT MODE v BIOSU.

 

Mám být nějak v obavách, kvuli Microsoftu?

Co mam dělat?

V první řadě ten Windows odstraním, tak či tak jsem to chtěl jenom zkusit...

Ale jak vyřešim tento nový BIOS?

 

 

Můj PC při pořízení:

i7 processor

8GB Ram

2GB GPU

1TB HDD

BEZ OS

 

24e9d0n.jpg

  9zverc.jpg

210x345.jpg

Link to comment
Share on other sites

No moc som nepochopil co mas za problem.

Precitaj si o tom co to vobec UEFI je. Na tvojom mieste by som bol rad ze si dokazal upgradnut stary bios na ueficko :d

windows licence neries

UEFIcko bootuje iba z GPT participovaneho disku. tj ak mas MBRko tak bud zvol legacy supp alebo si prekonvertuj disk na GPT.

 

Osobne odporucam kompletnu zalohu, total format na GPT, install winu, install linuxu.

Pri linuxe by nemal byt problem, win sa instaluje tak ze si vytvorit USBcko z GPT participovanym "diskom", format fat32 a nakopcis tam win8 x64. UEFI na rozdiel od biosu nepouziva MBR zaznam (prvych 512B disku) ale konkretny subor na disku.

 

 

a na otazku "Co mam dělat?" ti viem odpovedat iba tolko aby si prehodnotil svoj nazor na veci o ktorych nemas ani sajnu na co sluzia. Upgrady su na to aby nieco vynovovali a riesit tu problem ineho boot loga.... strata casu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ANO, co mam dělat?

Ať se pokoušim nabootovat z DVD jakoukoliv Linux Distribuci tak je black screen.

Listoval jsem na google, jak instalovat Linux přes UEFI. Stojí tam, že musim vypnout Secure Boot a Fast Boot.

V Biosu -> Secure Boot jsem vypnul, ale žádný Fast Boot se tam nevyskytuje.

 

Jak zjistim předchozí defaultní verzi svého biosu?

Jak nabootovat a nainstalovat Linux z CD či DVD nebo flash disku?

Jak flashnout BIOS, když nevím o tom nic a nemam nic?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...