Jump to content

Windows 8


DooM

Recommended Posts

windows-8-logo.jpg

Zdravím.

Ve světě panuje diskuze o Windowsu 8.

Někdo říká, že je úžasný a někdo říká, že je úplně na nic.

Tak se tedy pojďme na to společně podívat.

 

 

 

1. Nový vzhled

 

Jak jste si jistě většina všimli. Windows 8 se jeho předchůdcům zrovna moc nepodobá. Teda podobá ale je tam dost nových prvků. Tím největším je uživatelské rozhraní Metro (náhrada startu). Hodně lidí nadává na Metro a já nechápu proč. Je plně flexibilní, přehledné a rychleji v něm najdete to co hledáte, než kdyby jste několik desítek sekud hledali jednu položku ve startu. Aktivní dlaždice jsou také velké plus. Hned víte co se kde dějě a nemusíte otvírat.

 

win8chrome1.jpg

Uživatelské rozhraní Metro

 

 

Společně s příchodem Metra mizí tlačítko Start. V levém dolním rohu není nyní nic. Ale když vjedeme na pozici starého Startu tak se nám zobrazí obrázek Metra a takto můžeme přejít do Metra. Metro lze také vyvolat klávesou Windows.

 

 

2. Dotykové ovládání

 

Další novinkou je dotykové ovládání, které je řekl bych velmi dobře vyladěné. Systém obsahuje umělou inteligenci, která předvídá co chce uživatel udělat.

Dotyková klávesnice je skvěle uzpůsobena a psát na ní je velmi pohodlné.

Windows 8 dokonce dokáže rozeznat i rukopis (podporuje i český slovník)

Avšak Windows 8 se da používat i na počítačích, které nepodporují dotykové ovládání.

Začínají se pomalu objevovat první speciální periférie,které podporují ovládání systému pomocí gest myší.

 

 

 

3. Vylepšena podpora pro více monitorů

 

Nyní lze mít například Metro na jednom monitoru a Plochu na druhém.

Také lze na každou plochu nastavit odlišné tapety.

 

4. Charm Bar(Postranní panel vpravo)

 

Charm Bar je vlastně panel ve kterém můžete například nastavit jas monitoru, vypnout počítač, provést různá nastavení nebo přejít do Ovládacích panelů.

 

start_charms_bar_overview.png

Charm Bar

 

5. Seznam otevřených aplikací(Postranní panel vlevo)

 

Po najetí do levého horního rohu se vám zobrazí seznam aktuálně spuštěných aplikací.

Můžete v něm aplikace ukončovat nebo přesouvat na jiné monitory.

 

close-from-left-bar.png

Seznam otevřených aplikací

6. Vyhledávání

 

Vyhledávání bylo také přepracováno. Můžete ho vyvolat tak že v Metru začnete psát.

Hledání je poměrně rychlé.

 

05_win8_search.png

Vyhledávání

 

 

7. Windows Store

 

Windows Store je internetový obchod ve kterém si můžete zakoupit nebo stáhnout skvělé aplikace pro Windows 8.

 

win8storeconsumerpreview_large_verge_medium_landscape.jpg

Windows Store

 

8. Propojení s cloudem

 

Ve Windows 8 lze používat vlastní uživatelské rozhraní i na jiném PC se systémem Windows 8 skrz emailovou adresu (nemusí být od microsoftu,stačí i na seznamu nebo třeba na googlu.)

 

9. SkyDrive

 

Skydrive je v podstatě taková virtuální flashka s kapacitou tuším 25Gb.

Do SkyDrivu můžete ukládat soubory a pak odkudkoli se k nim dostat a spouštět je přímo ve SkyDrivu.

Toto funguje na všech platformách. Dokonce i na linuxu. Jen si stačí zaregistrovat účet u Microsoftu (zdarma samozřejmě) a můžete SkyDrive plně využívat :

https://skydrive.live.com/

Ve Windows 8 lze SkyDrive nalézt v Metru.

 

SkyDrive_app_(Windows_8).png

SkyDrive

 

 

2012-09-19_054711.png

Vestavěný Microsoft Word

 

 

10. Reinstalace a Obnovení

Reinstalace a obnovení je nyní velmi snadné.

Pokud chcete resetovat systém do továrního nastavení stačí kliknout a Windows 8 všechna data vymaže a uvede systém do továrního nastavení.

Obnovení pročistí systém ale zachová data v uživatelské složce.

Není potřeba instalační médium.

 

11. Instalace systému

 

Instalace systému je velmi rychlá, protože se instalují jen základní aplikace. Ostatní aplikace se instalují až v tu dobu kdy je potřebujeme.

 

12. Výkon

 

Windows 8 má vylepšené jádro a šetrněji zachází s pamětí a procesorem.

Může se také pochlubit novou grafikou(WDDM 1.2).

Již v základu podporují DirectX 11.1

Start operačního systému byl značně optimalizován,nyní dosahuje při spouštění rekordních časů(start je cca o 50% rychlejší než ve Windows 7).

Windows Aero bylo také optimalizováno a je svižnější.

Pro mašiny z pekel s uranovým reaktorem a chlazením na bázi dusíku je Windows 8 pouze mírné zrychlení. Znatelnější zrychlení lze zpozorovat na starších PC.

Jedním z cílu Microsoftu při vývoji bylo aby uživatelé používající staré XP přešli na Windows 8.

Ve Windowsu 8 je FPS ve hrách stejné jako ve Windows 7 takže se nemusíte bát žádného sníženého výkonu ve hrách.

Windows 8 je tak stabilní, že mi to přijde až nemožné. Testoval jsem dvě verze Enterprise a Pro na notebooku Acer Aspire5100 s procesorem : AMD Turion MK-36 x64,RAM : 1GB(použitelné 766MB) a Grafikou ATI Radeon X1100 s 128MB grafické paměti.

Vše jelo jako na drátku a ani jedna aplikace nespadla. Windows 8 je opravdová revoluce stabilnosti a rychlosti za cenu nízkého využití CPU i RAM.

 

Vlastní herní test jsem udělal na Windows 8 a Windows XP a Windows 7 s hrou Devil May Cry 3.

Zatímco na XP a 7 se mi to sekalo tak, že to bylo téměř nehratelné(FPS: 10 - 15) na Windows 8 mi to jelo o poznání lépe(FPS: 18 - 25).

 

 

Minimální požadavky Windowsu 8 jsou :

1Ghz Procesor, 1GB RAM, 128 MB Grafika

 

Dle mně by na Windows 8 stačilo klidně :

800Mhz Procesor, 512Mb RAM, 128MB Grafika

Udělal jsem takový test kolik který systém využívá paměti v klidovém stavu :

Windows XP - Processor: 0-2% RAM: 300-400MB

Windows Vista - Processor: 10-15% RAM: 500-600MB

Windows 7 - Processor: 0-1% RAM: 400-500MB

Windows 8 - Processor: 0% RAM: 150-350MB

 

Vidíte že Windows 8 je jasný vítěz.

Vřele doporuřuju, a hlavně těm, kteří jsou přesvědčeni, že jsou navěky oddáni starému zasekanému XP.

Děkuji za pozornost.

 

Edit: 25.11.2012 | 2:17h

Právě jsem dokončil testování internetových prohlížečů na Windows 8.

Testováním proběhly Internet Explorer,Maxthon, Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome.

Jasným vítězem se stal Google Chrome.

Naopak nejhorší na Windows 8 byla Mozilla Firefox.

 

Edit: 25.11.2012 | 2:30h

Přikládám obrázek využití v klidovém stavu mého noťasu. (Berte v potaz, že už tam mám toho hromadu nainstalováno, jinak by bylo využití daleko nižší)

25alpmq.jpg

 

edit: 25.11.2012 | 4:50h

Tak teď jsem testoval Windows 8 Skype a když jsem se koukl na využití tak mně zamrazilo v zádech. Pouze 1MB RAM a 0% CPU!

Normální Skype mi žral vždy 25% CPU a 60MB RAM.

 

 

Náhled programu Skype ve Windows 8

 

Hlavní obrazovka

 

Konverzace

 

 

edit: 25.11.2012 | 14:37h

Využití ICQ : 0% CPU, 0.5MB RAM

Náhled programu ICQ ve Windows 8

 

Hlavní obrazovka

 

Konverzace

 

edit: 25.11.2012 | 16:25h

Hraní XBOX her

 

 

Hraní Xbox her není na Windows 8 žádný problém.

Například hra Hydro Thunder Hurricane ,kterou jsem rozjel s mojím starým noťasem(konfigurace výše) úplně v pohodě.

 

  • Líbí se mi to! (+1) 4
Link to comment
Share on other sites

Ja jsem si Windows 8 koupil. Stoji jenom 760 Kc.

 

Ano taková akce je, můžeš to udělat pomocí upgradu ale týka se to jen zákazníků,kteří si od 2.června 2012 do 31.ledna 2013 koupili nový počítač s OEM licencí Windows 7 ale nějaký poplatky tam stejně jsou tuším.

  • Líbí se mi to! (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Ja jsem si Windows 8 koupil. Stoji jenom 760 Kc.

 

Ano taková akce je, můžeš to udělat pomocí upgradu ale týka se to jen zákazníků,kteří si od 2.června 2012 do 31.ledna 2013 koupili nový počítač s OEM licencí Windows 7 ale nějaký poplatky tam stejně jsou tuším.

 

Mohol by si mi poslať link na shop kde si ho kúpil?

Link to comment
Share on other sites

Takže teoreticky rozjedu Win 8 na šrotu Ram 1 GB, Processor : 1.8GHz a kartě Radeon X800GT a pojede mi to líp než na vistě ? :)

Sry za hloupou otázku ale ta vista mě opravdu nevyhovuje a na XP se mi nechce vracet :d

Link to comment
Share on other sites

Takže teoreticky rozjedu Win 8 na šrotu Ram 1 GB, Processor : 1.8GHz a kartě Radeon X800GT a pojede mi to líp než na vistě ? :)

Sry za hloupou otázku ale ta vista mě opravdu nevyhovuje a na XP se mi nechce vracet :d

Ano ... 100% ... Mit na tomhle vistu je silenstvi :lol:

 

 

Celkem pěknej článek je na 1 nejmenovaném foru,ktery vlastní 4forse tak bych se chtel zeptat je to tvuj clanek nebo Forseho? :d

 

Muj.. Dovolil jsem Forsemu aby si ho tam zkopiroval.

Ale tady je hlavni topic,ktery pravidelne aktualizuju.

Link to comment
Share on other sites

Ano ... 100% ... Mit na tomhle vistu je silenstvi :lol:

 

Dobře díky njn je to trochu bláznivé když se podívám jaké mám vytížení ale trochu to usměrňuji přes TuneUp a Game Booster :d a Díky :)

PS:... Jinak Nice článek ;)

Link to comment
Share on other sites

Na PC (ne na ntb) mam RAM 512 MB, a ted tam mam W7,

podle tveho článku mi s OS w8 bude pc šlapat rychleji a lépe?

Ano, pokud jsi clanek cetl cely tak ses jiste docetl toto vyuziti:

 

Windows 7 - Processor: 0-1% RAM: 400-500MB

Windows 8 - Processor: 0% RAM: 150-350MB

Link to comment
Share on other sites

Ano, pokud jsi clanek cetl cely tak ses jiste docetl toto vyuziti:

 

Windows 7 - Processor: 0-1% RAM: 400-500MB

 

Windows 8 - Processor: 0% RAM: 150-350MB

 

 

Ano, četl, mám otázku, fungovaly by mi ovladače? Jelikož na W7 mi nešly nainstalovat ovladače, protože to je na 98/xp

Link to comment
Share on other sites

Ano, četl, mám otázku, fungovaly by mi ovladače? Jelikož na W7 mi nešly nainstalovat ovladače, protože to je na 98/xp

 

Vsechny ovladace by mel Windows 8 nainstalovat sam.

Ale graficky ovladac dost casto nenainstaluje. Pak bys ho musel najit manualne pomoci napriklad programu DriverGenius.

Jinak na W8 bezi ovladace pro Win Vista/7/8 a nekdy i vyjimecne pro XP.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...