Jump to content

software OS linux distribuce pro nový server - co je dnes moderní?


Hip

Recommended Posts

  • Globální moderátor

Ahoj,

pro začátek řeknu, že jsem línej si informace najít, tak radši napíšu příspěvek, co mi zabere mnohem více času a bude zde nějaká diskuze.

Mám EC2 na AWS, kde mi běží CentOS 7 tuším - sám nevím teď a nějak se mu už nechce co se týče supportu a updatů. Moje otázka je, jaká distribuce je v dnešní době pro serverové řešení vhodná? Jedná se o univerzální server, kde mi běží apache s webama, mariadb s phpmyadmin, jenkins a občas tam nahodím nějakou appku v javě. Občas tam rozjedu i nějakej herní server. Aktuálně běžím tuším na T3.medium https://aws.amazon.com/ec2/instance-types/

Přemýšlím, že se zbavím T3 a dedikuju jeden server jen pro apache s webama, kterej čistě teoreticky může být taky T3.medium a pak nahodím jeden dev - troll server pro zbytek, pro dev vývoj apod. 

Otázka tedy je, jakou distribuci bych měl nahodit z těchto možností https://docs.aws.amazon.com/systems-manager/latest/userguide/prereqs-operating-systems.html#prereqs-os-linux pro apache server a jakou distribuci pro druhý dev server? 

Link to comment
Share on other sites

Já mám všude Ubuntu a jsem spokojen. Řekl bych, že to i bude nejčastější volba, protože vždy když googlím jak něco udělat, tak většinou ani nepíšu, že jedu na ubuntu a najdu co potřebuju

Link to comment
Share on other sites

  • Globální moderátor
před 27minutami, jenkings said:

Já mám všude Ubuntu a jsem spokojen. Řekl bych, že to i bude nejčastější volba, protože vždy když googlím jak něco udělat, tak většinou ani nepíšu, že jedu na ubuntu a najdu co potřebuju

jakoby jo, ale svým způsobem já používám Ubuntu na desktopu, centos na serveru, kali na ntb a je to pořád linux a je to stejný. Na pár rozdílů a spíš většinu problémů si dokážu vyřešit už sám bez pomoci. Jde mi spíš o to, co je z hlediska performance nejlepší pro aws ec2 právě. Jinak ubuntu mi přijde že to je OS pro desktop nebo ntb primárně. Něco jako linux distribuce pro hraní her :D 

Link to comment
Share on other sites

z hlediska performance je to podle mě už overkill řešit, zvlášť pokud tam běží jen apache a mariadb :D

ale jinak z ubuntu mám taky takovej desktopovej pocit :D lepší asi bude debian, ten je takovej podle mě jeden z nejrozšířenějších :D

Link to comment
Share on other sites

  • Globální moderátor

A nějaký AWS expert? Amazon nabízí přímo Amazon linux, kterej je dělanej přímo pro EC2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...