Jump to content

software Windows


Invouk

Recommended Posts

Win 10 si licenci pře reinstallu pamatuje, je možné že po instalaci bude psát ať si ho aktivuješ, ale po stažení aktualizací a restartu se sami aktivují na stejnou licenci. 

Link to comment
Share on other sites

před 1 hodinou, Kudris said:

Win 10 si licenci pře reinstallu pamatuje, je možné že po instalaci bude psát ať si ho aktivuješ, ale po stažení aktualizací a restartu se sami aktivují na stejnou licenci. 

Aj keď naformátuješ disk? Zaujímavé, no som zvedavý popravde.. Ale ďakujem za rady. 

Link to comment
Share on other sites

  • Globální moderátor
před 1 hodinou, Kudris said:

Win 10 si licenci pře reinstallu pamatuje, je možné že po instalaci bude psát ať si ho aktivuješ, ale po stažení aktualizací a restartu se sami aktivují na stejnou licenci. 

určitě ne bez přístupu na internet. Po formátování disku tam nezůstane nic. 

Link to comment
Share on other sites

před 3hodinami, XpresS said:

Aj keď naformátuješ disk? Zaujímavé, no som zvedavý popravde.. Ale ďakujem za rady. 

Ja ked som sformatoval disk tak po nainštalovaný windowsu a aktualizáciami som mal windows legalny :) 

Link to comment
Share on other sites

před 12hodinami, Hip said:

určitě ne bez přístupu na internet. Po formátování disku tam nezůstane nic. 

I po výměně disku, vždy když zákazníkovi měním plotnu za SSD tak instaluji iso bez internetu, po instalaci připojim do sítě, nechám stáhnout aktualizace včetně pár restartů a windows se aktivuje. 
Co jsem tak slyšel tak buď si deska pamatuje licenci, nebo windows si pamatuje desku a na základě toho po reinstallaci či výměně disku aktivuje systém. 

Link to comment
Share on other sites

Pokud je mi známo, tak licenci si pamatuje základní deska (nebo nějak na to provázané). Takže pokud neměníš tu, jsi v klidu.

Edited by Paulee
Link to comment
Share on other sites

  • Globální moderátor
před 7hodinami, Kudris said:

po instalaci připojim do sítě

to jedině, protože deska si přece nemůže nic pamatovat, tam je max bios. Deska má univerzální bios ID, dá se zjistit takot:

wmic path win32_computersystemproduct get uuid

podle toho se dá zjistit co to bylo zač. Každopádně já vždy musím widle aktivovat, většinou online přes čínskej server :D 

Link to comment
Share on other sites

  • Majitel
před 15hodinami, Hip said:

to jedině, protože deska si přece nemůže nic pamatovat, tam je max bios. Deska má univerzální bios ID, dá se zjistit takot:


wmic path win32_computersystemproduct get uuid

podle toho se dá zjistit co to bylo zač. Každopádně já vždy musím widle aktivovat, většinou online přes čínskej server :D 

Zklamu tě, ale Windows si opravdu product key ukládají do CMOSu :D takže klíč by měl přežít kompletní reinstall i s formátem disků. 
Nicméně opatrnosti není nikdy dost a my ho radši při reinstallech vždy z BIOSu taháme do zálohy

image.png
https://linustechtips.com/topic/1152015-store-windows-10-product-key-in-bios/

EDIT: Po bližším zkoumání a hledání zdrojů jsem zjistil, že se ukládá jen OEM licence do BIOSu, běžné licence se sice navážou na HWID základní desky, ale uloží se jen na serverech MS a nejsou zpětně dohledatelné - každý si je musí zálohovat sám (v případě ztráty přístupu do HDD)

EDIT2: Našel jsem jakési spekulace o tom, že Win 11 už opravdu umí zapsat svůj product key právě do dříve zmíněných ACPI tabulek na základní desce, ale nemůžu najít žádný solidní zdroj, který by to potvrdil. Každopádně Win 10 i Win 11 by měly být schopné si po kontaktu s MS servery samy zkontrolovat licenční vazby a případně aktivovat licenci automaticky

  • Líbí se mi to! (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

  • Globální moderátor
před 14hodinami, ffredyk said:

Zklamu tě, ale Windows si opravdu product key ukládají do CMOSu :D takže klíč by měl přežít kompletní reinstall i s formátem disků. 
Nicméně opatrnosti není nikdy dost a my ho radši při reinstallech vždy z BIOSu taháme do zálohy

no tak to je blbost co vymysleli. Neříkám že to není chytré, to ano. Ale aby widle zasahovali a ukládali si svoje věci do CMOSky, to je trochu úlet. Každopádně po resetu biosu se smaže i product key, chápu dobře? Nebo si z nějakého místa v CMOS udělali ROM (read only memory). Protože u widlí (10 a víe) bych se vůbec nedivil, kždy je to taková činská lidová republika ve virtuálním prostředí.

Link to comment
Share on other sites

  • Majitel
před 16hodinami, Hip said:

no tak to je blbost co vymysleli. Neříkám že to není chytré, to ano. Ale aby widle zasahovali a ukládali si svoje věci do CMOSky, to je trochu úlet. Každopádně po resetu biosu se smaže i product key, chápu dobře? Nebo si z nějakého místa v CMOS udělali ROM (read only memory). Protože u widlí (10 a víe) bych se vůbec nedivil, kždy je to taková činská lidová republika ve virtuálním prostředí.

On to do těch čipů zanáší už výrobce - jde o OEM edice, respektive kompy, které už se prodávají s předinstalovanou licencí. Tyto mají právě v ROM zapsané i product klíče. 

  • Líbí se mi to! (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

A já vždy myslel, že při první aktivaci se uloží PRODUCT_KEY a HW_INFO do nějaké databáze u Microsoftu a pak po reinstallu a provedení aktualizací se to samo aktivuje na základě toho PRODUCT_KEY a HW_INFO.

Ale možné je cokoliv :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...