Jump to content
Lucifer Morningstar

ostatní Otázka ohľadom (hlúposti) ľudského zmýšľania - Zaujíma ma váš názor.

Recommended Posts

Mám na vás otázku ohľadom blbosti (podľa mňa) ľudského zmýšľania, zaujíma a váš názor.

Pre lepšie pochopenie podám otázku v pohode "príbehu":

Dôjde domov syn zo školy a začne sa zhovárať s otcom.

OTEC: "Aké si dostal známky?"

SYN: "1,2,1,4"

OTEC: "1 máš po mne, dvoja je po mame, a tá 4ka čo má znamenať?!"

Väčšina rodičov začne riešiť fakt, že to dieťa dostalo štvorku a nútia ho to zlepšiť, ja sa však pýtam prečo? Je očividné, že zrovna tá vec tomu dieťaťu nejde, takže nútiť ho rozvíjať sa v nej, je vlastne nútenie ho k tomu, aby bol iba obyčajným priemerným človekom. Faktom je, že predmety z ktorých dostal 1,2,1 sú predmety v ktorých vyniká a exceluje. Keby sa miesto toho zamerali na rozvíjanie toho, urobili by z neho vysoko nadpriemerného človeka, ktorý v tom danom predmete by doslova exceloval. Ale nie miesto toho sú (podľa môjho názoru) hlúpy aj rodičia aj školstvo, keď mu začnú za tú známku nadávať, pričom je očividné, že mu to nejde a nadávajú mu na to, že sa nenarodil s danosťami byť dokonalý v tej jednej veci.

Aký máte na to názor vy?

• Smutný 1
  • Líbí se mi to! (+1) 1

Sdílet tento příspěvek

Myslím že záleží dosť z čoho dostal tú 4ku a prečo ju dostal. Ak ju dostal preto, že to je lenivé prasa a proste sa na to vysral tak myslím že by si mu nepovedal že "nevadí, telesná výchova ti možno pôjde". Naopak ak to je pre to že ten predmet mu nejde tak to je diskutabilné. Záleží na tom či ho to baví, či sa chce v tom zlepšiť a tak ďalej. Rodičia ťa majú naviesť ale rozhodne nie nútiť ťa venovať sa niečomu len preto že to chcú alebo že si v tom dobrý. Načo mi je byť v niečom extra trieda keď ma to nebaví a nenapĺňa ma to. Navyše 10-15 ročné deti v 99% prípadoch nevedia čo chcú robiť, myslím že nemá zmysel v nich vychovávať len jednu vec ktorá im ide v tom momente

EDIT:// pri českom a slovenskom školstve navyše známky znamenajú veľké ho*no takže to že má z nejakého predmetu samé jednotky ešte neznamená že v tom exceluje, opačne to isté

Sdílet tento příspěvek

Si vezmi že by tú 4 dostal z matematiky v 3 ročníku... To mi chceš povedať že sa má vykašlať na matematiku? 

Z toho čo si napísal sa to určiť nedá -> je veľmi dôležité z čoho tá 4 bola.

Ak by to bola 4ka povedzme z hudobnej alebo z výtvarnej tak proste dieťa nie je nadané v danom smere a skutočne nemá zmysel ho k tomu nútiť... Ale základné predmety ako je jazyk, matematika a podobne treba vedieť.

Sdílet tento příspěvek

Zakladny problem je ten, ze rodicia tychto deti boli vychovavani v systeme, v ktorom dobre znamky znamenal uspech v zivote.

Dalsi problem je skolstvo, ucitelia a to, ze nie kazdemu sa chce ucit biologiu presne medzi casom 9:00 do 9:45. Deti treba ucit sa ucit a chciet sa ucit, nie do nich tlacit hovadiny, ktore aj tak v dnesnom svete davno nefunguju. Jedna vec je ziakov informovat o tom, ze dana vec exituje (napr. rozmnozovanie rastlin, fyzika, chymia), druha vec je po nich ziadat, aby sa dane veci naucili naspamat v urcitom case a vedeli to zreplikovat na teste. Dnes mame kazdy mobil, tak staci vediet hladat a vediet, co hladat misto toho, aby sme vedeli pomenovat naspamat vsetky mineraly a horniny. A hlavne, ucime sa na chybach, ale skolstvo nechce, aby sme robili chyby a dokonca za to ziakov tresta.

A to, ze ziaci zakladnej triedy nevedia, co chcu v zivote robit neznamena, ze by sme ich mali naucit vsetko, aby si potom mohli vybrat.

Skola vychovava dobrych zamestnancov, nie majitelov firiem.

Sdílet tento příspěvek

No bohužial v školstve SK/CZ známky moc nehovoria o ničom. 

Ale chcel by som spomenúť ešte jeden praktický problém. Keď dieťa nosí z niečoho 4, a nepracuje na zlepšení, je dosť ťažké v dalších ročníkoch z toho nenosiť 5 (pre mňa španielčina). A keď nespravíš školu kôli predmetu, ktorý ti nejde a nechceš sa mu venovať, stále si nespravil školu... Ideálne by to tak asi byť nemalo, ale nemáme ideálne školstvo.

Edited by xhunterx

Sdílet tento příspěvek

Je špatný všimnout si jen negativních známek. Na druhou stranu pokud špatné známky z konkrétního předmětu jsou pravidelné, je pochopitelné, že rodiče budou naštvání a zaměří se na to. 

Sdílet tento příspěvek

Výhodou a zároveň potíž školství je, že učí všechny předměty najednou a tak nějak sám student si pak vybírá co mu nejlépe půjde. To znamená, baví ho víc matematika, jde mu, dostává dobré známky, tak bude například učitel. Jde mu anglický jazyk, baví ho, může se stát úspěšný překladatel. To je dobře. Ale potíž začíná v momentě, kdy musí i z předmětů, které ho naprosto nebaví a nemá absolutně zájem se jimi později živit, také musí zvládnout alespoň dostatečně. Když žáka nezajímá historie, je mu úplně ukradená, tak proč by jí měl zvládat? Když se chce stát překladatelem, jak mu pomůže, že bude vědět, co to jsou kvadratické rovnice?

Sdílet tento příspěvek

Je málo informací. Pokud by mi dcera přinesla takové známky tak samozřejmě dostává pochvalu za ty jedničky a dvojku a pak bych se jí zeptal z čeho je ta 4 a proč je to 4 a začal sní řešit jeslti ji nemůžu pomoct to alespon o jeden level vytáhnout. Samozřejmě pokud je to něco co jí vyloženě nejde tak bych jí na té 3 zastavil a trojka stačí. Asi tak

Z toho pohledu si myslím že český školství je zastarelé. Víc se mi líbí americké kde si decka už na základce k těm základním předmětům volí nějakou specializaci. Kterou pak rozvijí na střední a dokončí jí na vysoké třeba

Sdílet tento příspěvek

Já nikdy nebyl zastáncem českého školství, a proto jsem taky ze školy odešel i přes fakt, že všichni tvrdili jak skončím na ulici, budu pracovat za minimální mzdu atd. Velká část našeho sociálního systému je postavena na obavách. Pokud jsi normální pracující/studující člověk, jenž příliš nevyčnívá, tak jsi pro ostatní v pohodě, ale jakmile se v něčem odlišuješ, tak se na tebe každý kouká skrz prsty a bude ti tvrdit jak je to špatně a jak v životě nic nedokážeš. Proto se lidé bojí. Dříve se báli důsledků svých hříchů a kupovali si odpustky. Nyní se bojí, že budou vyloučeni společností, pokud nezůstanou mezi měřítky😄.

Jsem velmi rád, že jsem ze školy odešel a dal se na dráhu sebevzdělávání. Umožnilo mi to získat větší rozhled na reálný svět. Jasně, neumím vyřešit nějaké složité matematické operace, ale takové se stejně vyskytují převážně jen v akademickém prostředí. Funguji takto už cca 7 let a vždy, když jsem něco potřeboval, tak jsem se to doučil sám. Žijeme v době, ve které jsou všechny informace přístupné. A proč bych se měl učit něco nepraktického? Ze školy jsem si odnesl schopnost číst, psát a počítat. To je základ, který člověk potřebuje k dalšímu rozvoji. Pak už je to jen na něm. Nezapomínejte, že škola je nastavena tak, aby Vám umožnila si zajistit živobytí. Nikdo nechce, abyste měli víc než oni 😄. Vysoká z vás neudělá milionáře jak si mnozí mladí myslí. Ve škole Vás nenaučí jak manipulovat s penězi, investovat ani nerozvine žádnou vaši schopnost na opravdu dobrou úroveň.

Někteří z mých tehdejších spolužáků za mnou přišli po jejich úspěšném absolvování (Prestižní IT škola se zaměřením na programování) a jejich schopnosti byly naprosto nepoužitelné v praxi. Pár týdnů jsem se pokoušel pomoct jednomu z nich, mému dobrému kamarádovi, ale potom to vzdal. Prý už má učení dost po těch letech a škola v něm tu chuť programovat spíš zabila. 

Také cca před dvěma týdny při návštěvě mého rodného města jsem potkal svého dalšího tehdejšího spolužáka. Prý je aktuálně nezaměstnaný a nemůže sehnat práci ve svém oboru. Tak nevím, jestli ta "prestižní" škola na kterou jsem chodil produkuje tak špatné absolventy nebo na to kašlali oni sami a odnesli si pouhé minimum.

Říká se, že vzdělání je klíč k lepší budoucnosti, což je pravda, ale neznamená to, že čím déle budete součástí školského systému, tím lépe se budete mít. Já opravdu hodně podporuji sebevzdělávání. Naučíš se to, co tě baví nebo to co potřebuješ. Jsi sám sobě pánem. Navíc to jde mnohem rychleji, pokud se něco učíš z vlastní vůle.

Mnohokrát v životě jsem byl kritizován za to, že mám "jen základku", paradoxně však lidmi na nižších pracovních pozicích. Nyní jsem však obklopen lidmi, kteří tento můj názor podporují.

Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by stupeň mého oficiálního vzdělání byl v životě překážkou, a pokud pro nějakého zaměstnavatele je zásádním faktorem nějaký papír oproti referencím a zkušenostem, tak je to blbec.

• Nope 1
  • Líbí se mi to! (+1) 2

Sdílet tento příspěvek

Základný problém je (ako písal bloodman), že školstvo je nastavené na presný opak toho, ako funguje náš mozog.

Je vedecky dokázané, že ľudský mozog sa nedokáže učiť z teoretickej časti - nikto sa ešte nenaučil snowboardovať alebo lyžovať tak, že mu to iba niekto povedal. Náš mozog je nastavený tak, že sa učí na vlastných chybách, avšak školstvo a rodičia (ak nasledujú rady školstva) nás učia tak, aby sme chyby nerobili, čím sa vyhýbame najpodstatnejšej časti učenia - chybovanie.

Náš mozog má 4 fázy učenia sa:

1. Nevedomá nevedomosť - Je to stav, pri ktorom si mozog (človek), neuvedomuje, že to nevie. (Nikto z nás nevedel, že nevie šoférovať, kým neuvidel niekoho šoférovať). Dieťa keď sa narodí nevie, že potrebuje chodiť až keď uvidí ich rodičov, že chodia tak posúva do ďalšieho štádia.

2. Vedomá nevedomosť - Mozog (človek) si už uvedomuje, že to nevie a potrebuje sa to naučiť, tak to dieťa začne skúšať chodiť, padá a vstane, padá a vstane a skúša, mozog vie, že keď padne znovu tak to bolí, snaží sa upraviť ako to telo skúša až kým sa nedostane do ďalšej fázy.

3. Vedomá vedomosť - Mozog (človek) už vie, že tú vec vie robiť ale ešte to nie je dokonalé, takže často krát nad svojim ďalším krokom (príklad je stále učenie sa chodiť) rozmýšľa, dáva si pozor aby neurobil chybu a nespadol.

4. Nevedomá vedomosť - Je najvyššie štádium, kedy už mozog nezasahuje do priebehu samotnej činnosti (chodenia), robím to ako my nazývame "prirodzene", proste vstanem a chodím a nerozmýšľam nad tým.

Základom celého toho učenia, bolo zistiť čo človeku nejde a tisíc krát chybovať kým sa tie chyby neodstránia a nedostane sa do dokonalosti. Takto funguje náš mozog a nijak inak to NIKDY nepôjde.

Taktiež taký dodatkový výskum, ktorého meno si už nepamätám ale dá sa nájsť na google - Bolo vedeckým výzkumom dokázané, že ľudia čo počas študovania v škole mali známky variabilné medzi 3-5 sú úspešnejší ľudia ako tí, čo mali samé jednotky. Z jedného prostého dôvodu - ľudia, čo mali 3-5 sa museli dostávať stále z problémov aby neprepadli a prešli ďalej, čiže sa učili stále na vlastných chybách, preto v živote ak im príde nejaká prekáža, nebudú z nej vystrašení, budú vedieť lepšie ako cez ňu prejsť, narozdiel od ľudí, čo mali 1dnotky, tí niesu zvyknutí na zlyhania v živote, takže akonáhle dostali v škole raz 2 alebo 3, ich život sa "zrútil" a nevedeli čo budú robiť a to sa prenáša aj neskôr do bežného života.

Takže je veľmi podstatné aby ste v živote CHYBOVALI, pretože tak a jedine tak sa náš mozog dokáže naučiť robiť nejakú činnosť.

Sdílet tento příspěvek

Zajímavé, nad tímhle jsem nepřemýšlel i když to dáva smysl. Mám spoustu bývalých spolužáků co na základce byli s průměrem 1 , na střední už měli průměr 3.5 a dneska sedí na poště u přepážky nebo v tescu u pokladny. Já sám nikdy neměl moc dobré známky obvykle nejlepší průměr byl 2+-. Na střední kolem 3. Maturita byla 1.1, Zatímco ostatní s mnohem lepším průměrem končili někde u 4. Jak jsem již psal nehodlam se držet toho jak jsem byl vychováván já tzn že známky jsou nejdůležitější. Známky jsou důležité ve škole ale nikde jinde. Všude jinde se na známky kašle. Nikoho nezajímá jaké známky kdo mě ani při matuře. Nikdo se ani neptá jeslti máte maturitu nebo ne. V podstatě se stím počítá. Samozřejmě budu dceru podporovat v tom aby si držela ty lepší známky, ale nehodlám z toho dělat mantru. Ani bych jí nikdy nenadával za špatný známky. Ta se musí vyřešit a zjistit proč byla a ne dělat z toho hřích. 

Sdílet tento příspěvek

Precetl jsem si vsechny komentare nez jsem zacal psat tento topic, tak asi nejak tak budu reagovat na vsechno. V prvni rade u toho rodice asi chapu logiku, ze se zameri na nejvetsi slabinu a tu se bude snazit zlepsit. Coz ovsem pak ma ten negativni efekt ze bude zanedbavana ta cast, kde jiz uspech je. A poto mdemotivace toho zaka atp...

Zakladni probem, je v nastavenem skolstvi. Hlavne zakladka a stredni kde jeden neuspesny predmet znamena celkovy konec. Prosel jsem si vsemy stupni vzdelavani (tedy az na doktorske :)), ale nejvis mi vyhovovala ta vejska. Hlaven z principu velkeho podilu volitelnych predmetu, kde mel prave clovek moznost si vybrat co ho zajima. A hodne je to i o lidech. Skolu co jsem studoval ja ma po matfyzu asi druhou nejtezsi matiku, ale ti ucitele k tomu maji respekt. Takze jakmile jsem prolezl s matikou pres prvni dva semestry, tak jsem se u zkousek casto potkaval s pristupem "kdyz jste zvladl matematickou analyzu, tak tu skolu uz udelate, tak vam tu zkousku dam". (opravdu matika na vejsce je hard core. Maturitu z matiky jsem delal bez pripravy na prvni dobrou, ale matiku na vejsce jsem delal na x-ty pokus) Respekt ucitele k zakovi jsem opravdu zazil jen na te vysoke skole, uz jenom tim samotnym oslovenim "kolego". A to je prave ten system, ktery by snesl uz jen minimalni upravy, ale podle meho nazoru je nejlepsi. Ovsem dalsi veci je ze to je system pro starsi lidi, kteri uz tam jsou dobrovolne a ne z duvodu zakladni podivnne skolni dochazky.

A opravdu uceni jako takove a nejde jen o to ze tak funguje nas mozek, Ono to spis zacina vypadat ze celkovy princip uceni je proste na tom ze se delaji chyby a pak se zpetne zjistuje co je spatne a ja kto napravit. Na stejnem principu funguje uceni umelych neuronovych siti. Uceni funguje metodou zpetneho inzenyrstvi. Proste se neco stalo nebo se neco udela a az poto mse to analyzuje. A ne naopak se ze neco naplanuje a pak se to dela podle navodu :) To je ten hlavcni duvod proc kdyz ctete scripay nebo nejaky tutorial a dokud neuvidite example nebo si to sami nenakodite, tak to proste nejde :) Jinak s nazorem ze skola vychovava zamestnance a ne podnikatele souhlasim, ale myslim ze to je hlavne tim, ze se to skolstvi od revoluce temer nezmenilo. A pred revoluci byly vsichni zamestnanci :) Drive bylo lidem do hlav vtloukano ze podnikatel je zlodej a vykoristovatel a okrada jine. A tem lidem to v tech hlavach zustalo a mysli tak porad a uci to svoje deti. Komunisti jsou sice pryc, ale jejich myslenky tu jsou porad. A nezlepsi se to dokud se ta generace kompletne neobmeni. Dalsi problem je to jak lehce jde lidi manipulovat, dneska je to hodne lehke pomoci televize a internetu. Lidi hodne veri vecem, ktere slysi jako prvni a kdyz prijde druha opacna informace, automaticky ji zamitnou, i kdyz je pravdiva a i kdyz je dokazana. Jako treba zastanci placate zmene atp.. 😄

Edited by ATomas

Sdílet tento příspěvek